Arne Jones skulptur

515368

ARNE JONES (1914-1976): "Spiral Åtbörd", signerad och daterad A Jones -61, vitmetall, svart sockel i trä, höjd inkl sockel ca 16 cm

HISTORIK: Arne Jones "Spiral åtbörd", som står i monumentalformat utanför Norrköpings konstmuseum, räknas idag till skulptörens bästa verk. Annat ljud i skällan var det i Norrköping i samband med invigningen 1956. I stadsfullmäktige hävdade en ledamot att "många kommer att skratta åt detta verk och skrattet kommer i sista hand att riktas mot oss". I en tidning omnnämndes verket som "gyckelmässiga manifestationer av kejsarens allra nyaste klädestrolleri".

Smärre fläck i trälacken

Konst, Skulpturer

Rum 16

Arne Jones skulptur

Budhistorik (36 bud)
3776452
21 000
3776446
20 000
3776446
19 000
3776442
18 500
3776436
18 000

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.