Oljemålning Kaffebeslaget

515360

PEHR NORDQUIST (1800-talets första kvartal) kopia efter: Kaffebeslaget, olja på duk, 59x66,5 cm, sengustaviansk bronserad ram med pärlstav

Pehr Nordquist (1772-1805) utförde sitt mest berömda verk, Kaffebeslaget, år 1800. Den första versionen i gouache och något senare som en replik i olja. Den blev populär inte minst genom att den graverades i akvatint av Martin Rudolf Heland. Bilden visar hur ett sällskap kvinnor under kaffets förbudstid överraskas av två myndighetspersoner och i all hast försöker dölja sitt förehavande.

Kantförstärkt, retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Oljemålning Kaffebeslaget

Budhistorik (9 bud)
3779984
5 600
3774873
5 000
3769723
2 600
3767906
3765745
500

Slutpris SEK:
5 600
540 EUR, 614 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.