Björn Berg teckning Den farliga hjälpen

515358

BJÖRN BERG (1923-2008): Ryska soldater marscherar genom Stockholm på Karl XII:s 25:e dödsdag 1743, signerad och daterad Björn Berg -81, blandteknik på papper, 42 x 63 cm
Illustration för reportage i DN, 6 september 1981, i samband med utgivningen av boken "Den farliga hjälpen - Den ryska truppförläggningen i Sverige 1743-44", av Anders Persson, utgiven 1981. Björn Berg illustrerade såväl boken som omslaget.

LITTERATUR: Herman Lindqvist, Historien om Sverige - Nyttan och nöjet, Stockholm 1996, sidan 280ff

Illustratiuonen handlar alltså om hur den svenska regeringen, uppskrämd av det stora dalaupproret, "Stora Daldansen" sommaren 1743, i efterdyningarna av det misskötta "Hattarnas krig" 1741-43, kallar in 12 000 ryska soldater för att hållas i beredskap i mellansverige om nya uppror skulle bryta ut under hösten. Trupperna blev försenade av stormar och kunde först gå i land i skiftet november-december. Den officiella motiveringen, både 1741 och i dagens historieböcker (i den mån saken nämns) är att ryssarna skulle hjälpa Sverige försvara sig emot ett danskt anfall. Att den ryska "hjälpen" var mer inrikespolitisk än utrikespolitisk visas av att ryssarna förlades i mellansverige, med högkvarter i Norrköping och Stockholm.

Konst, Teckningar

Budhistorik (4 bud)

3777911
600
3777909
550
3767536
500
3761902

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.