Tallrikar Kina 1700-tal famille rose

515176

TALLRIKAR, 3+1, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), de tre av djup modell, famille rose, europeiserande dekor av strödda blommor i emaljfärger, fleur de lisbård i järnoxid samt guld, diameter ca 23 cm

Nagg, den flata tallriken med spricka, en av de tre djupa med stjärnspricka i spegeln

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (6 bud)
3775478
1 600
3775189
3775189
3774651
3768354

Slutpris SEK:
1 600
153 EUR, 180 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.