Tekanna samt gräddkanna Kina 1700-tal famille rose

515144

TEKANNA, GRÄDDKANNA, 2 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av figurscen samt blommor i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, höjd ca 10 cm

Tekannans lock ej original, gräddkannan med lagningar

Orientaliskt, Porslin

Monter 9

Budhistorik (6 bud)
3774650
3775184
3774650
3772151
3774062

Slutpris SEK:
111 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.