Kaffekanna Kina 1700-tal famille rose

515128

KAFFEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, europeiserande dekor av girland med rosor i emaljfärger, järnoxid samt guld, centrum med blomsterbukett, säkerhetskedja i metall, höjd ca 25 cm

Pipen samt locket med lagningar

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (10 bud)
3775279
850
3775186
3775278
750
3775186
700
3775180
650

Slutpris SEK:
850
82 EUR, 93 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.