Kaare Klint Faaborgstolen karmstolar 1 par

515079

KAARE KLINT, "Faaborgstolen", modell 9662, karmstolar, 1 par, Rud. Rasmussens Snedkerier, mahogny, med rygg i rotting, sits i skinn, etikettmärkta, sitthöjd 45 cm

Modellen formgavs i samarbete med Carl Petersen till Faaborg Museum, Danmark, 1914

Hårt slitage, märken på läder, med ganska omfattande skador på rotting, det finns genomgående sprickor i båda ryggen

Möbler, Stolar, Design

Rum 2

Budhistorik (20 bud)
3772552
9 800
3772301
9 600
3772301
8 400
3772483
8 200
3772301
7 600

Slutpris SEK:
9 800
946 EUR, 1 074 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.