Rörstrand Ostindia te- kaffe- och matservis 89 st

514911

RÖRSTRAND, "Ostindia", te-, kaffe- och matservis, 89 dlr, flintgods, bestående av: 1 kaffekanna, höjd ca 20 cm, 12 kaffekoppar med fat, 2 äldre kaffekoppar, 1 gräddkanna, 1 sockerskål med lock, 1 tekanna, 8 tekoppar med fat, 13 assietter, 7 äldre assietter, 14 flata tallrikar, 10 djupa tallrikar, 10 assietter, 1 soppterrin, 1 såsskål, 1 salladsskål, 1 par ljusstakar, 3 uppläggningsfat i olika storleker, längd ca 23,5-35 cm 3 uppläggningsskålar i olika skålar, längd ca 17-25 cm

Bruksslitage, en matttallrik med en nagg, de två äldre kopparna med några nagg vid mynningena och botton och krackelering (andra sortering), några kaffekoppar med mindre nagg vid mynningena, en ljusstake är limmad, nyanser varierar beror på olika tillverkingsår

Ändringar/tillägg
Historik: Ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström

Keramik/Porslin

Monter 14

Budhistorik (17 bud)
3773377
7 000
3772674
6 800
3771374
6 600
3764539
6 400
3760911
6 200

Slutpris SEK:
7 000
713 EUR, 862 USD
Utropspris SEK:
5 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.