Vas Ekberg

514880

JOSEF EKBERG, vas, Gustavsberg, sgrafitto, dekor av blommor i blått mot ljusblå fond, undertill monogramsignerad och daterad JE Gustafsberg 1908, höjd ca 20 cm
HISTORIK: Under världsutställningen i Paris år 1900 presenterade Josef Ekberg, tillsammans med Gunnar Wennerberg, den sk sgrafittotekniken

Keramik/Porslin, Design

Vas Ekberg

Budhistorik (26 bud)
3772162
7 600
3772138
7 400
3759710
7 200
3772136
7 000
3759710
6 800

Slutpris SEK:
7 600
765 EUR, 869 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.