Vas Ekberg

514878

JOSEF EKBERG, vas, Gustavsberg, sgrafitto, dekor av blommor i blått mot ljusblå fond, undertill monogramsignerad och daterad JE Gustafsberg 1918, höjd ca 25 cm
HISTORIK: Under världsutställningen i Paris år 1900 presenterade Josef Ekberg, tillsammans med Gunnar Wennerberg, den sk sgrafittotekniken

Obetydlig hårspricka vid fotring

Keramik/Porslin, Design

Vas Ekberg

Budhistorik (21 bud)
3765775
1 600
3757857
3765774
1 400
3757857
1 300
3765773

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.