Johan Ståhle bägare i silver

514849

JOHAN STÅHLE, bägare, silver, karolinsk, barock, Stockholm 1677-87, löstagbar mantel och tre kulfötter i filigranarbete, delvis förgylld, höjd 7 cm, vikt ca 100 g

LITTERATUR: Svenskt Silversmide del III, Jämför liknande arbeten pl. 486 och 487 av denne mästare

Filigranarbete med smärre lagningar

Silver

Monter 11

Johan Ståhle bägare i silver

Budhistorik (19 bud)
3771423
17 500
3771422
17 000
3771418
16 500
3771416
16 000
3771414
15 500

Slutpris SEK:
17 500
1 677 EUR, 1 969 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.