Orientalisk keramik 3 delar

514761

ORIENTALISKT PORSLIN, 3 dlr: fat, porslin, Kina, 1800/1900-tal, dekor i emaljfärger av pioner, diameter ca 37 cm; fat, porslin, troligen Japan, 1800/1900-tal, godronnerad form, dekor i underglasyr och emaljfärger av blomsterkorg, diameter ca 21 cm; skål, porslin, Kina, transition, 1600-talets mitt, dekor i underglasyrblått av ryttare på utsidan och stiliserad fisk i botten, diameter 15 cm

Det stora fatet med kantnagg, smärre slitage i dekoren samt klisterrester på baksidan. Transitionskålen med spricka och tillverkningsdefekter.

Orientaliskt, Porslin

Geijersgatan 14, Göteborg

Orientalisk keramik 3 delar

Budhistorik (4 bud)

3782341
450
3781481
3780757
3769024

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.