Tallrikar porslin Kina

514737

TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, två med åttkantigt bräm och dekor i emaljfärger och guld av blomsterbuketter, 1700-tal, en med runt bräm och dekor i famille rose av fasaner, tidigt 1800-tal, diameter ca 22 cm

Tallriken med fasanerna med en minimal kantnagg. De två andra med flera små kantnagg samt obetydliga repor.

Orientaliskt, Porslin

Tallrikar porslin Kina

Budhistorik (10 bud)
3782945
1 300
3782608
3782608
750
3778093
700
3778093
500

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.