Planscher grafiska blad ca 26 st

514689

PLANSCHER, GRAFIK, 1600-1800-tal, ca 25 st, bl.a. 7 st längre gravyrer av J. J. Rubeis (bl.a. efter P. S. Bartoli, Meleagri Interitus, [1693]), flera mindre gravyrer uppsatta på papper, bl.a. porträtt, stadskartor (Padoa, Pfaltz, Gudenberg), Rom, samt 2 fotografier (Dahllöf, R., Göta Kanal Carlsborg, samt Åkers sjö, Trollhättan), 1 teckning i tusch Ivar Jonsson "Ballongfartyg...", daterat 1902,
varierande mått ca 130x80 mm - 380x500 mm.

Varierande skick, vissa småskador och revor, fläckar, teckning av Jonsson med revor, papper där planscherna är uppsatta på med revor

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Kundcenter

Budhistorik (17 bud)
3785530
3774788
950
3785529
950
3774788
900
3785528
850

Slutpris SEK:
104 EUR, 123 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.