Halslås silver 17/1800-tal allmoge

514471

HALSLÅS, silver, med filigranteknik med infattade fasettslipade röda och gröna glasstenar på förgylld botten, Magnus Lindgren(1782-1817), Karlskrona, senare omgjord till brosch, hängande del som ovan, mästarstämpel Gustaf Aulander(1826-1863), Karlskona, höjd respektive ca 3-4, total höjd ca 12 cm

Smärre slitage

Guld/Smycken, Allmoge, Diverse

Visas på begäran

Budhistorik (16 bud)
3766627
2 600
3767479
2 400
3766627
3767477
3766627
1 700

Slutpris SEK:
2 600
268 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.