Hänge ametister

514339

HÄNGE, förgyllt, möjligen silver, i form av ett kors, 6 fasettslipade ametister, omkring 1900, höjd inkl. ögla 7 cm, KEDJA, 18 k guld, ankarlänk, längd 48 cm, vikt ca 11,5 g, tidstypiskt etui medföljer dock ej tillhörande

Etui med skador, ametister med enstaka repor

Guld/Smycken

Hänge ametister

Budhistorik (2 bud)

3775452
3774135

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.