Matbord A H Eriksson & Söner

514278

MATBORD, 1900-talets andra hälft, massivt körsbärsträ, höjd 73, 170 x 105 cm

HISTORIK: Enligt uppgift en specialbeställning hos snickerifabriken A H Eriksson & Söner, Vrena, som sedan länge tillverkar Josef Franks soffbord för Firma Svenskt Tenn. Modellen sägs vara en anpassning av Josef Franks soffbord modell 947

Bruksslitage

Möbler, Matbord

Rum 6

Matbord A H Eriksson & Söner

Budhistorik (23 bud)
3764753
6 200
3764500
6 000
3764500
5 400
3764438
5 200
3764368
5 000

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.