Arthur Percy Vinranka Gefle Porslinsfabrik

514080

ARTHUR PERCY, "Vinranka" (1939-1969), matservis, 140 dlr., porslin, Gefle Porslinsfabrik, dekor i flytande blått, bestående av: 16 mattallrikar, 21 förrättstallrikar, 23 djupa förrättstallrikar, 19 assietter, 12 bärtallrikar, 24 brödassietter, 1+2+2 uppläggningsfat, 2+3 skålar, 2 såsskålar, 6 saladierer, 2 kannor, 3 tekoppar med fat, sockerskål samt gräddkanna, mattallrikarnas diameter ca 25,5 cm

Vissa delar med krackelering, missfärgning, enstaka nagg förekommer

Keramik/Porslin

Visas på begäran

Budhistorik (20 bud)
3765176
6 000
3765174
5 800
3765166
5 600
3765139
5 400
3764767
5 200

Slutpris SEK:
6 000
619 EUR, 739 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.