Sven Jonson Strändernas svall svit 6 st

513771

SVEN JONSON (1902-81): (6) "STRÄNDERNAS SVALL", Serie med sex färglitografier, signerade och numrerade 360/390, bildmått ca 40x48 resp 48x40 cm,
bladens titlar: "Avfärden från Kalypso", "Bågskytten från Ithaka", "Den trojanska hästen", "Fajakernas ö", "Kyklopens grotta", "Örnar över staden";
Edition Galerie Börjeson, Malmö

Fack 46

Budhistorik (17 bud)
3760715
5 600
3760712
5 400
3760708
5 200
3760707
5 000
3760706
4 800

Slutpris SEK:
5 600
547 EUR, 640 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.