Joy Egnel oljemålning

513751

JOY EGNEL (1920-2001): ''Composition aux aurme'', signerad Egnel, olja på duk, ca 73x50 cm

HISTORIK: Joy Egnel: bildkonstnär, född 1920 i Wihelmina, Västerbottens län, död 2001. Studier vid Tekniska skolan i Stockholm, Otte Skölds målarskola, Académie Julian i Paris, samt Akademien i Köpenhamn.
Representerad i Nationalmuseum, i Stockholm Moderna Muséet i Stockholm, Brooklyn museum, USA., New York, Public Library, USA.

Fack 36

Joy Egnel oljemålning

Budhistorik (27 bud)
3760466
3760471
2 800
3760466
2 600
3760399
2 400
3760399

Slutpris SEK:
293 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.