Carl Edvin Svensson bildväv

513750

CARL EDVIN SVENSSON, vävnad, röllakan, Malmö 1920-30-tal, motiv av naken yngling i antikiserande landskap, signerad CES, 105 x 58 cm, övre kanten på baksidan med fastsydda öglor för upphängning.
HISTORIK: Carl Edvin Svensson föddes i Limham, Malmö 1899. Han var autodidakt och utförde textilier och mattor efter egna mönster. Han står bakomt altarmålningar och antipendier till flera skånska kyrkor och finns representerad på bl a Trelleborgs museum. En version i större format av den aktuella bildväven såldes på Stockholms auktionsverks Moderna kvalitetsauktion hösten 2011.

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Carl Edvin Svensson bildväv

Budhistorik (37 bud)
3767440
4 200
3767435
3767305
3 800
3767051
3 600
3767280
3 400

Slutpris SEK:
4 200
382 EUR, 441 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.