Etuier dosa skålar muggar silver

513252

DOSA, ETUIER, 2 st., SERVETTRING, BÄGARE, 3 st., SKÅLAR, 4 st., BORDSTÄNDARE, SOCKERTÅNG, SALTSKED, SALTKAR MED SKED, silver, flertalet 1900-tal, cylindrisk dosa av E. W. Gellerstedt, Härnösand 1851, diameter 6,5 cm; en bägare Moskva 1841, höjd 5 cm; ett saltkar med sked av Wiwen Nilsson, Lund 1920-30-tal, otydliga årsstämplar, runt, tre kulfötter, invändigt förgyllt, diameter 5 cm; total vikt 580 g

gravyrer bucklor slitage

Silver

Monter 28

Budhistorik (7 bud)
3742078
2 800
3746333
2 600
3742078
2 400
3742077
3742076

Slutpris SEK:
2 800
283 EUR, 335 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.