Gerrit Rietveld Red and Blue Chair

513159

GERRIT RIETVELD, Red and Blue Chair, formgiven 1918-19, Cassina, Italien, trä lackerat i svart, blått, rött och gult, stämpelmärkt Cassina samt inpressat nr. 6688, höjd 88, sitthöjd ca 35 cm

Bruksslitage, smärre repor och märken

Möbler, Fåtöljer

Budhistorik (24 bud)
3751088
8 600
3750953
8 400
3751087
8 400
3750953
8 200
3751078
8 200

Slutpris SEK:
8 600
868 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.