Karmstol taburett 1900-talets första hälft

513125

KARMSTOL, TABURETT, 1900-talets första hälft, fanérad i mahogny, dekor av intarsia, mönstrad klädsel, taburetten skyltmärkt AB Nordiska Kompaniet (otydlig numrering), sitthöjd ca 46 cm
PROVENIEINS: Då Arkitekt Gustav Adolf Falk (1882-1925) färdigställt fastigheten Tysta Gatan 7 i Stockholm inredde man med ovan nämda möbler

Senare klädsel, smärre ytskador

Möbler, Stolar

Rum 22

Budhistorik (8 bud)
3756333
650
3753282
600
3747671
550
3753280
500
3747671
450

Slutpris SEK:
650
59 EUR, 68 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.