Karmstolar 1900-talets första hälft

513124

KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, sannolikt Nordiska Kompaniet, fanérade i mahogny, dekor av intarsia, mönstrad klädsel, sitthöjd ca 46 cm
PROVENIEINS: Då Arkitekt Gustav Adolf Falk (1882-1925) färdigställt fastigheten Tysta Gatan 7 i Stockholm inredde man med ovan nämda möbler

Senare klädsel, smärre ytskador

Möbler, Stolar

Rum 13

Budhistorik (15 bud)
3753454
950
3752804
900
3750921
850
3752803
3750921
750

Slutpris SEK:
950
86 EUR, 100 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.