Ljuskrona 1800-tal

512914

LJUSKRONA, förgylld samt bronserad metall, 1800-talets slut, nyrenässans, för tolv ljus, behängd med olikslipade prismor och kedjor, dekor av akantus, plafond med två ljuspunkter, total höjd ca 100 cm, diameter ca 61 cm

6 av ljuspiporna borrade för el

Belysning, Ljuskronor

Rum 11

Ljuskrona 1800-tal

Budhistorik (22 bud)
3753311
5 000
3753315
5 000
3753311
4 800
3753314
4 600
3753311
4 400

Slutpris SEK:
5 000
505 EUR, 599 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.