Maradona Sport och affischkonst

512742

MARADONA, t-shirt och keps med texten "Goal of the century Mexico 1986", autograf, finalbiljett (VM Mexico-1986, Argentina-Västtyskland 3-2, Azteca-stadion), 4 magneter, 2 blädderböcker (pocket) "El go del siglo" samt "Le mano de dios", tröja med tryckt autograf;

PROVENIENS:
Autograf tagen direkt av nuvarande ägare, en dåvarande sportjournalist på Aftonbladet. Hans berättelse om händelsen, se nedan:

Autografen fick jag i samband med en intervju med honom i Neapel våren 1986, några månader innan han blev Guds hand med hela världen. Tröjan inköpt i Buenos Aires där det vimlar av Maradona-prylar.

Smärre slitage

Diverse, Böcker/Kartor, Böcker/Kartor

Budhistorik (8 bud)
3746218
1 600
3746217
3746216
1 400
3746215
3746201

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 192 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.