Bord - Ishockey Sport

512478

HOCKEYBORD, "CIRCLE OF LIFE", design Susan Bergkvist/Hockeyfuture, skiva av ishockeyklubbor med spelarnamn: Bäckström, Hedman, Steen, Garpenlöv, Josefsson, Blomdahl, Ahlström, Liwing, Hynning, Jensen mfl, benställning i ask, höjd ca 73, 170x81 cm;

UTSTÄLLD: Liljevalchs Konsthall, Vårsalongen 2014

PROVENIENS:
Hockeyfuture tillverkar möbler av avslagna hockeyklubbor från samarbetande hockeylag. Klubborna är unika genom att de spelare som använt dem har sina namn på dem. De skavanker som blivit från träning och matcher syns genom det lager av epoxi som ligger ovanpå bordsytan. Borden tillverkas hantverksmässigt i Sverige.

Ytrepor

Möbler, Övriga möbler, Diverse

Rum 7

Bord - Ishockey Sport

Budhistorik (2 bud)

3737084
3736460

Slutpris SEK:
364 EUR, 420 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.