Sven Hansson Konkret konst

512257

SVEN HANSSON (1927-2014): Svart mot grått, signerad och daterad Sven AA Hansson 1990, gouache, bildmått ca 70x45 cm;

Konkretisten Sven Axel Arvid Hansson (1927-2014)

Konkret och non-figurativ konst:
Konstnären anslöt sig till en klassisk puristisk tradition med uteslutande horisontaler och vertikaler. Han arbetade i huvudsak i olja, gouache samt relief och ställde ut vid ett flertal tillfällen med andra konkretister som Bengt Orup, Torsten Esbjörnsson, Eric Lennarth och Torsten Ridell

Studier:
Sven Hansson studerade vid Gerlesborgsskolan i slutet av 40-talet och för Andre Lhote i Paris under 50-talet samt mellan 1952-57 på Valands Konstskola

Separat-och grupputställningar:
Galleri Ferm, Malmö 1978, 1995;
Sveagalleriet, Stockholm;
Västerås Konstmuseum 1983;
Charlottenborg, Köpenhamn 1983: "Konkret konstruktivism i Skåne" - Esbjörnsson, Hansson, Huber, Eric Lennarth, Orup mfl;
Tomelilla konsthall 1984;
Sölvesborg konsthall 1986: Jan Harry Persson, Bengt Orup, Alexius Huber, Sven Hansson;
Form, Göteborg;
Galerie 30, Paris: 5 constructivistes suedois: Esbjörnsson, Sven Hansson, Alexius Huber, Bengt Orup, Torsten Ridell;
Landskrona konsthall 1991;
Galerie Altes Rathaus 1991 "Konkrete kunst von 6 kunstlern: Ulf Berg, Sven Hansson, Bengt Orup, Jan Harry Persson, Torsten Ridell, Birgitta Westberg;

Representerad:
Östergötlands läns landsting
Malmöhus läns landsting
Jönköpings läns landsting
Skånes konstmuseum
Statens konstråd

Konst, Modernt måleri, Specialauktion

Rum 1

Sven Hansson Konkret konst

Budhistorik (35 bud)
3768564
4 200
3768570
4 200
3768564
3768568
3 800
3768564
3 600

Slutpris SEK:
4 200
382 EUR, 441 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.