Gideon Börje

512107

GIDEON BÖRJE (1891-1965): Stilleben med blommor i vas, signerad G. Börje, olja på pannå, ca 47x30 cm
Utförd omkring 1920
.
1917 övertalades Gideon Börje av Eric Hallström att helt ägna sig åt måleriet. De båda konstnärskamraterna arbetade nära tillsammans och debuterade 1918 med en gemensam utställning i Ciacellis konsthandel i Stockholm. På Liljevalchs Höstsalong 1919 visade Gideon Börje och hans naivistkollegor Eric Hallström, Hilding Linnqvist och Axel Nilsson ett flertal verk och tilldrog sig stor uppmärksamhet. Karl Asplund ägnade i Dagens Nyheter naivisterna en förväntansfullt intresserad artikel.
.
Gideon Börjes konst "var och förblev en sinnets berusning inför naturens skönhet", enligt Bror Hjorth

Rum 14

Gideon Börje

Budhistorik (11 bud)
3762310
6 600
3760274
6 400
3760274
6 200
3760971
6 000
3760274
5 800

Slutpris SEK:
6 600
645 EUR, 754 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.