Axel Einar Hjorth, "Sport", soffa, NK 1930-tal

511934

AXEL EINAR HJORTH, "Sport", soffa, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, lösa stoppade ryggkuddar samt dynor, höjd 72, längd 199 cm

PROVENIENS
Möblerna köptes in på 1930/40-tal till ett sommarnöje på Orust från NK.

omklädda dynor, mindre slitage

Möbler, Soffor

Rum 20

Axel Einar Hjorth,

Budhistorik (19 bud)
3786496
8 800
3786677
8 600
3786496
8 400
3783980
8 200
3782124
8 000

Slutpris SEK:
8 800
799 EUR, 858 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.