Hugo Birger Napolitansk fiskare

511779

HUGO BIRGER (1854-1887): Napolitansk fiskare, signerad och daterad Hugo Peterson 1876, olja på duk, ca 86x60 cm

LITTERATUR
Sixten Strömbom: Hugo Birger - en levnadsteckning, Stockholm 1947, sannolikt identisk med målning omnämnd som odaterad i verkförteckningen, nr 54

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (8 bud)
3746544
15 000
3746115
12 500
3744522
12 000
3740374
11 000
3738091
10 500

Slutpris SEK:
15 000
1 542 EUR, 1 757 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.