Äldre böcker och småskrifter, c:a 90 st.

511747

ÄLDRE BÖCKER OCH SMÅSKRIFTER (C:A 90). Parti innehållande blandade ämnen -svensk och utländsk historia, topografi, offentliga tryck, numismatik, skönlitteratur, bibliografi, lösa kopparstick etc. 1600-1900-tal.
Bland annat: LUNDBLAD, JOHAN. Oratio pro pacis foedere inter Gustavum III et Catharinam II. (Uppsala, 1790); SALANDER, ERIC. Extract, of beschryving in kort begryp, van de voornaemste voordeelen, vrydomen, privilegien en voorregten... Stockholm, 1739; [GETHE] Förteckning öfver en större samling böcker, kartor, planschverk, kopparstick och musikalier, hvilka komma att försäljas på Stockholms bokauktionskammare lördagen den 25 oktober 1884... SAtockholm, 1884; SUNDLER, De Nycopia metropoli Sudermanniae. Uppsala, 1735; SCHRÖDER, JOHAN HENRIK. Supplement till Upsala erkestifts herdaminne. Uppsala, 1845.

Inalles c:a 90 olika titlar. Ej kollationerade. Skador och defekter förekommer.

Se text!

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Budhistorik (42 bud)
3777831
12 000
3777829
11 500
3777823
11 000
3777828
10 500
3777823
9 200

Slutpris SEK:
12 000
1 211 EUR, 1 438 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.