Skrivbord med uppsats sengustavianskt

511602

SKRIVBORD med UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, Anders Scherlings art, fanerad med mahogny, brännförgyllda beslag och lister i mässing, uppsatsen med genombruten balustrad, tre dörrar med bakomliggande fackinredning, nyckelskyltar med lagerfestonger och bandrosett, nedre sargen med fack och lådor, skinnklädd skiva med mässingskanter, ena sidan med sju lådor, genombrutna hörnkonsoler, träskurna guttæ, avsmalnande ben med mässingshylsor, höjd 141, 138 x 77 cm

PROVENIENS: Kammarherre greve Claës Lagerberg (1860-1932), Stockholm

LITTERATUR: Svenska hem i ord och bild, Stockholm 1917, sidan 224, skrivbordet avbildat i herrummet, greve Lagerbergs bostad på Narvavägen 8, Stockholm

Slitage, fanérskador och lagningar, tre konsoler saknas, balustraden med bristning och lagningar. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen.

Möbler, Kontorsmöbler

Rum 16

Budhistorik (23 bud)
3746567
54 000
3746566
52 000
3746563
50 000
3746561
48 000
3746558
46 000

Slutpris SEK:
54 000
5 276 EUR, 6 172 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.