Sofie Holten, Självporträtt

511488

SOFIE HOLTEN (Danmark, 1858-1930): Självporträtt, signerad Sofie Holten, olja på duk, 37 x 31,5 cm

Sofie Holten var elev till Christen Dalsgaard på Sörö och till Carl Thomsen i Köpenhamn. I slutet av 1870-talet for hon till Paris, där hon studerade måleri hos Félix-Joseph Barrias och Alfred Stevens.

I den lilla byn Grez-sur-Loing i närheten av Fontainbleauskogen vistades hon med författarinnan Marie David och Elise Konstantin-Hansen. I Grez målade hon 1885 det berömda porträttet av August Strindberg, vilket finns i samlingar på Nationalmuseum, Stockholm.

Som prästdotter engagerade sig Sofie Holten i religiösa frågor. Efter en radikal period på 1880-talet konverterade hon på 1890-talet till katolicismen och därefter målade hon flera religiösa motiv. 1899 engagerade sig Holten i "Kvindernas Kökken" där kvinnor kunde äta mat för en billig penning. Förutom porträttet av August Strindberg målade hon även porträtt av konstnären L.A. Ring.

Sofie Holten, Självporträtt

Budhistorik (32 bud)
3763155
21 000
3763178
20 000
3763155
19 500
3763176
19 000
3763155
18 500

Slutpris SEK:
21 000
2 119 EUR, 2 516 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.