Jan Bocan 1 par fåtöljer

511424

JAN BOCAN (Tjeckoslovakien, 1937-2010), fåtöljer, 1 par, formgivna 1970 för den Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm, stomme av böjträ med palisanderfaner, blålila textilklädsel, Citesintyg medföljer, höjd ca 74, sitthöjd 35 cm

HISTORIK: Arkitekten Jan Bocan har ritat de tjeckiska ambassaderna i London och Stockholm samt deltagit i ritandet av Centralstationen i Prag och Operahuset i London. Den Tjeckoslovakiska ambassaden på Floragatan i Stockholm stod färdig 1970 Stilen var öststatsmodernistisk med fasad i specialbränt brunt tegel och gjuten betong. Inredningen hade fokus på jakaranda och blank vit lack med golv i skiffer, kalksten och mörk parkett.

Bruksslitage

Möbler, Fåtöljer

Rum 12

Jan Bocan 1 par fåtöljer

Budhistorik (18 bud)
3785941
7 800
3785850
7 600
3785850
7 200
3785807
7 000
3785835
7 000

Slutpris SEK:
7 800
708 EUR, 761 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.