Lorent August Lindholm, Flicka med blommor

511341

LORENTZ AUGUST LINDHOLM (1819-1854): Flicka med blommor, signerad LA Lindholm, olja på duk, 30,5 x 25,5 cm, utförd ca 1843.

Proveniens: Silversmed Gustaf Möllenborg, Stockholm

Utställd: Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1843, katalognr 204

Litteratur: Emil Hultmark: Kungliga Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 181

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Budhistorik (18 bud)
3762196
7 800
3762314
7 600
3762196
7 400
3761324
7 200
3761324
6 400

Slutpris SEK:
7 800
785 EUR, 892 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.