Myntskåp

510435

MYNTSKÅP, omkring 1900, nygotik, ek, inredd med myntlådor, stämplad på baksidan Leon. Ellström Snickare Stockholm 1895, höjd ca 180, 125x55 cm
Proveniens: Kungliga Myntkabinettet
Historik: Beställt av dåvarande Riksantikvarien Hildebrand

Skador, nyckel saknas, dörrfronter med etiketter

Möbler, Skåp, byråer

Rum 11

Myntskåp

Budhistorik (46 bud)
3722372
9 000
3722364
8 800
3722370
8 800
3722364
8 600
3722362
8 400

Slutpris SEK:
9 000
884 EUR, 981 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.