Myntskåp i ek

510432

MYNTSKÅP, omkring 1900, nygotik, ek, inredd med myntlådor, etikettmärkt på baksidan Snickare Leonard Ellström, Stockholm, Clabergsgatan 52, höjd ca 180, 125x55 cm
Proveniens: Kungliga Myntkabinettet
Historik: Beställt av dåvarande Riksantikvarien Hildebrand

Skador, nyckel saknas, dörrfronter med etiketter

Möbler, Skåp, byråer

Rum 3

Myntskåp i ek

Budhistorik (20 bud)
3722308
4 200
3720406
3720406
3 400
3720387
3 200
3720401
3 200

Slutpris SEK:
4 200
405 EUR, 460 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.