Anshelm Schultzberg Klassiskt svenskt måleri

480953

ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945): Motiv från Capri, signerad och daterad Schultzberg Capri 1891, olja på träpannå, 13x22 cm;
Med dedikation "Till vännen A.Lindman"

Axel Lindman (1848-1930), konstnär.

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Konst, Äldre måleri, Specialauktion

Monter 32

Budhistorik (7 bud)
3593566
6 400
3591947
6 200
3587228
6 000
3582285
3 200
3577457

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.