Specialauktion Allmoge halslås

474242

HALSLÅS, silver, delvis förgyllt, med fasettslipad röd samt grön glasfluss, 1800-tal, dekor av filigran, behängd med fem länkar, samt vidhängd kläpp med ciselerad dekor, signerad KJD 1822, längd ca 75 cm, vikt ca 74 g

Senare omgjord

Guld/Smycken, Allmoge, Specialauktion

Monter 19

Budhistorik (13 bud)
3559163
2 600
3559138
2 400
3559138
3559126
3559126
1 600

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.