Specialauktion Allmoge dalahäst

471338

STIKÅ ERIK HANSSON (1823-1897) eller hans krets, 1800-talets andra hälft, dalahäst, krusad i blått, gult och svart mot röd botten, höjd 18, längd 17,5 cm

Stockholms Auktionsverk tackar Rune Bondjers för värdefulla synpunkter vid katalogiseringen

Slitage, ena bakbenet med komplettering

Diverse, Allmoge, Specialauktion

Rum 1

Budhistorik (10 bud)
3556972
11 000
3555687
8 000
3554406
7 800
3553848
7 600
3553357
5 800

Slutpris SEK:
11 000
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer