Specialauktion Allmoge dalahäst

471338

STIKÅ ERIK HANSSON (1823-1897) eller hans krets, 1800-talets andra hälft, dalahäst, krusad i blått, gult och svart mot röd botten, höjd 18, längd 17,5 cm

Stockholms Auktionsverk tackar Rune Bondjers för värdefulla synpunkter vid katalogiseringen

Slitage, ena bakbenet med komplettering

Diverse, Allmoge, Specialauktion

Rum 1

Budhistorik (10 bud)
3556972
11 000
3555687
8 000
3554406
7 800
3553848
7 600
3553357
5 800

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.