Specialauktion Allmoge kastrull

471330

KASTRULL, koppar, med skaft av järn, stämplar på brädden krönt C - Haga. 1816. N1W13/4M, delvis makulerade stämplar, har sannolikt tillhört ett kungligt hushåll på Haga, troligen Karl XIII, längd ca 27 cm
HISTORIK: Se liknande Nordiska museet, Identifikationsnummer NM.0229045

Slitage, något ojämn form

Metall, Koppar, Allmoge, Specialauktion

Rum 1

Budhistorik (13 bud)
3559696
4 600
3559704
4 400
3559696
4 200
3559698
3559696
3 800

Slutpris SEK:
4 600
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer