Specialauktion Allmoge kastrull

471330

KASTRULL, koppar, med skaft av järn, stämplar på brädden krönt C - Haga. 1816. N1W13/4M, delvis makulerade stämplar, har sannolikt tillhört ett kungligt hushåll på Haga, troligen Karl XIII, längd ca 27 cm
HISTORIK: Se liknande Nordiska museet, Identifikationsnummer NM.0229045

Slitage, något ojämn form

Metall, Koppar, Allmoge, Specialauktion

Rum 1

Budhistorik (13 bud)
3559696
4 600
3559704
4 400
3559696
4 200
3559698
3559696
3 800

Slutpris SEK:
4 600
449 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.