Specialauktion Allmoge bolle

471031

BOLLE, Norge, 1800-talets andra hälft, bemålat trä med polykrom dekor av blomster, kant med text "Det Trae som baer den Gode Frugt Kan Siden blive til Ere Brugt", höjd ca 12 cm, diameter 30 cm

Smärre slitage, mynning med mindre torrspricka

Diverse, Allmoge, Specialauktion

Rum 1

Specialauktion Allmoge bolle

Budhistorik (14 bud)
3559641
2 800
3558299
2 600
3558299
2 400
3558290
3557968

Slutpris SEK:
2 800
274 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.