Ikon Ryssland

481923

IKON, 1800-tal, Ryssland, Maria med jesusbarnet, träpannå, skuren, krederad, målad, förgylld, ca 35 x 27, t tjocklek ca 2/3,5 cm

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Bruks- och åldersrelaterat slitage, maskstungen, bortfall av kredering och färg, sprickor

Konst, Äldre måleri

Fack 30

Ikon Ryssland

Budhistorik (11 bud)
3448033
3448031
3448027
1 900
3448030
1 800
3448027
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.