Palle Nielsen Orfeus og Eurydike I-II

481805

GRAFIK (2 volymer). NIELSEN, PALLE, Orfeus og Eurydike. I-II. Köbenhavn 1959, 1970.
Folio. 95 linoleumsnitt Palle Nielsen (alla). Grå halvklotband.
Upplagan tryckt i 450 numrerade av konstnären signerade ex., detta nr 326 resp 369.
2 vol.

Isola liten skada på främre pärm.

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Konst, Grafik

Monter 21

Budhistorik (16 bud)
3451429
3451423
3451423
1 800
3451421
1 700
3451416
1 600

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.