Holger Hansson efter olja

481729

HOLGER HANSSON efter (1700-talets andra hälft): Porträtt av kung Gustav Vasa (1496-1560) iklädd svart dräkt med guldstickningar och barett med plym - bröstbild, olja på duk, 56x43 cm.
På baksidan märkt: "No 669". Sannolikt har denna målning ursprungligen ingått i en svensk regentlängd från 1700-talets andra hälft.
Porträttet är en variant av ett tidigt 1600-tals porträtt tillskrivet Holger Hansson

Duk med lagningar

Konst, Äldre måleri

Rum 4

Holger Hansson efter olja

Budhistorik (9 bud)
3451897
3 800
3449009
3 600
3451892
3 400
3449009
3440930

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.