Bestickuppsättning silver

481705

BESTICK, 142 dlr, silver, Danmark, 1900-talets mitt, Horsens Sølvvarefabrik och Johannes Siggaard, Köpenhamn, bestående av: 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 förrättsknivar, 6 förrättsgafflar, 12 förrättsskedar, 12 dessertgafflar, 12 dessertskedar, 12 kaffeskedar, 6 fruktknivar, 14 mindre skedar, 4 uppläggningsskedar, 4 små uppläggningsgafflar, 2större uppläggningsgafflar, tårtkniv, tårtspade, bakelsespade, ostskärare, total vikt exklusive knivar med stålblad ca 4300 g

Lättare bruksslitage

Silver

Geijersgatan 14, Göteborg

Bestickuppsättning silver

Budhistorik (11 bud)
3447345
13 500
3461959
13 500
3447345
13 000
3459582
12 500
3447345
12 000

Slutpris SEK:
13 500
1 359 EUR, 1 544 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.