Ephraim Ståhl bankett

481692

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), bankett, sengustavianskt stockholmsarbete, kallstämplad ES, fragment av etikett, träskuren dekor och pastellage, klädda armlän, kannelerade och bladhölstrade stolpar, sarg med bladstav, hörnfleuroner, avsmalnande avslut med bladhölster och kannelering, sitthöjd ca 41 cm

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 164f jämför snarlika varianter av banketter

Senare förgylld, senare klädsel

Möbler, Övriga möbler

Rum 5

Ephraim Ståhl bankett

Budhistorik (16 bud)
3449311
9 000
3449305
8 800
3449302
8 600
3449304
8 400
3449302
8 200

Slutpris SEK:
9 000
906 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.