Taburett sengustaviansk av Anders Hellman

481640

ANDERS HELLMAN d.y. (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad AHM, Stockholms stolmakarämbetessigill, träskuren dekor, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 43 cm

Smärre lagningar

Möbler, Stolar

Rum 4

Budhistorik (7 bud)
3448249
3 400
3447786
3 200
3447785
3447056
2 800
3440243
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.